Jump to content
Yönetici

Araç Yangınlarına Nasıl Müdahale Edilir?

Önerilen İletiler

Kontrolsüz bir yanma sonucu motorlu araçlarda meydana gelen yangınlar en tehlikeli durumlardan biridir. Peki, yangın durumunda ne yapılmalıdır? Yangına nasıl müdahale edilmelidir? Araç yangınlarının %59’u motor bölgesinden, %35’i yolculardan, %3’ü yakıt tankından ve %2’si ise lastik veya farların ısınmasından kaynaklanmaktadır.

Bir diğer önemli istatistiksel bilgiler ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından sunulan verilerden temin edilmektedir. Başkanlığın yayınladığı verilere göre 2009-2016 yılları arasında İstanbul’da meydana gelen yangınların %7.4’ünü araç yangınları oluşturmaktadır. Bu yangınlar gün içerisinde ağırlıklı olarak 18:00-23:59 arasında yani iş çıkış trafiğinin yoğun olduğu saatlerde gerçekleşmektedir.

Sürüş halindeyseniz telaşlanmayın ve sakinliğinizi korumaya özen gösterin. Aracın mümkün olduğunca çabuk bir şekilde güvenli bir alana park edin. Kontağı kapatıp el frenini çekin. Araçtaki tüm kişileri hemen dışarı çıkarın. Zaman geçirmeden itfaiyeyi arayın veya çevrenizdekilerden yardım isteyin. İtfaiye olay yerine ulaşana kadar aracınızdaki yangın söndürme cihazı ile müdahale edin. İlk müdahaleye uzaktan başlayın. Dumanın üzerinize doğru gelmemesi için rüzgarı arkanıza alarak ve araca çok yaklaşmadan yangın söndürücü- sünü alevlerin dibine dik bir şekilde uygulayın. Yangın sonucu açığa çıkan zehirli dumanların solunması yangınla ilişkili rastlanan en sık rahatsızlıklardan birisidir. Bu nedenle dumanı doğrudan solumamak konusunda dikkatli olun. Aracın akaryakıt deposunun patlama ihtimaline karşı dikkatli olun. Yangın motor kısmından kaynaklanıyorsa motor kapağını hemen açmayın. Kapağın yangın anında açılması büyük miktarda hava akımının hızlıca motor bölümüne girmesine neden olabileceği ve bu yangının şiddetini arttırabileceği için çok tehlikelidir. Kapağı hafifçe aralayarak söndürücüyü boşluktan 51 içeri püskürtün. Yangın söndürme ekibi güvenli olduğunu söyleyene kadar araca yaklaşmayın. Bütün yangınlar için bazı sıcak kalan yerler oksijen sağlandığında yeniden alev alabilir.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Bize katılmak ister misin?

    Seni de aramızda görmek isteriz!

×

Önemli Bilgilendirme

Bu siteyi kullanarak, Kullanım Şartlarını kabul edersiniz.