Jump to content
Ekspertiz

Araçlarda Periyodik Bakımın Önemi Nedir?

Önerilen İletiler

İster sıfır kilometre isterseniz ikinci el araç almış olun, her ikisinde de mutlaka düzenli olarak periyodik bakım talimatına uyulması gerekir. Motorlu araçların periyodik bakımları ile ilgili olarak genellikle küçük sınıf araçlarda belirli bir kilometre baz alınırken, iş makinesi gibi büyük araçlarda çalışma saati baz alınır. Kilometresi veya çalışma saati dolan araçların yetkili servisler tarafından bakımlarının yapılması gerekir.

Periyodik bakımın önemi nedir?

Bilindiği üzere kullanmış olduğumuz araçlar tamamen  mekanik ve elektronik sistemlere sahip olduğu için belirli bir süre sonra bakıma ihtiyaç duyarlar. Araç periyodik bakımı olarak bilinen bu uygulamayı genellikle yetkili ve özel servisler gerçekleştirir. Periyodik bakım tablosu küçük sınıf araçlar için genellikle 10.000-15.000 kilometre arasındadır. Bu kilometreyi doldurmuş olan araçların mekanik ve elektronik aksamlarının yeniden kontrol edilmesi gerekir. Özellikle fren, yağlama, ateşleme, lastik, ön düzen ve güvenlik sistemleri bölümlerinin bakımı zamanında yapılmalıdır.

Aracın bakım ve kontrol zamanı geldiğinde araç bakımını gerçekleştirmek için yetkili veya özel servisler tercih edilmelidir. Servis hizmeti araç marka ve modeline göre değişiklik gösterse de özel olarak hizmet veren servislerin büyük bir bölümü birçok markanın belirli standartlarda bakımını yapabilmektedir. Aracın bakımı için tercih edilen servis, her araç için belirlenmiş olan periyodik bakım çizelgesini takip etmek zorundadır. Her marka ve model için farklı bir bakım çizelgesi bulunur. Aracın marka ve modeline göre belirlenen bu bakım çizelgeleri, servisin vermesi gereken hizmeti kısa bir biçimde tablo üzerinde göstermektedir.

Araç bakıma nasıl götürülmelidir?

Günümüz şartlarında araç kullanan kişilerin, kaza ve arıza dışında araçlarını belirli bir kilometreden sonra araçlarını bakıma götürmeleri gerekir. Aracını yetkili veya özel servise götürmeyi düşünen kişiler, ilk olarak servis ile irtibata geçmek suretiyle aracı ile ilgili olarak periyodik bakım formunu doldurmalıdır. Bu form sizin aracınız ile ilgili olarak servisin en kısa sürede hizmet vermesine büyük kolaylık sağlamaktadır.

Periyodik bakım sonrası ne yapmalı?

Bir araç kaza ve arıza dışında servise götürülüp bakımı yaptırıldıktan sonra, servis tarafından periyodik bakım tablosu bakımı yaptıran kişiye teslim edilir. Bu tablo söz konusu araç için bir daha ne zaman bakım için servise gitmeniz gerektiğini belirtir. Bununla birlikte aynı tablo hangi bakımları yaptırmanız gerektiği konusunda bilgi verir. Araç bakımınızı düzenli periyotlarla yaptırmayı unutmayın. Aldığınız önlemlere rağmen beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Bize katılmak ister misin?

    Seni de aramızda görmek isteriz!

×

Önemli Bilgilendirme

Bu siteyi kullanarak, Kullanım Şartlarını kabul edersiniz.